मौषम प्रतिकुल भएपछि ८२ बर्षे कार्लोसले धवलागिरी आरोहण त्यागे

१४ आश्विन २०७८, बिहीबार २०:४४ मा प्रकाशित (2 महिना अघि)
पुनहिल संवाददाता

धवलागिरी प्रथम (८१६७मी.) आरोहण गर्न पहिलो क्याप उक्लेका ८२ वर्षिय स्पेनी कार्लोस सोरिया फोन्टेन (ऋबचयिक क्यचष्ब ायलतबल) ले आरोहण त्यागेका छन ।
धवलागिरीको अस्थिर मौषम र भारी हिमपातले गर्दा ७ हजार मिटर उचाईको पहिलो क्याम्प पुगेका कार्लोसले आरोहण प्रयास त्यागेर तल वेस क्याम्प ओर्लेका छन ।

किर्तिमानी बृद्ध कार्लोसले आफ्नो फेसवुक पेज (थय कगदय अयल अबचयिक कयचष्ब)मा भर्खर स्टाटस लेखी मौषमले गाहे बनाएकोले आरोहण प्रयास त्यागेर तल ओर्लने निर्णय गरेको जनाएका छन । उनले लेखेका छन, ‘धवलागिरीको माथिल्लो भाग भयानक हिउँले ढाकिएको छ । धवलागिरीको शिखर पुग्ने बाटो बनाउने शेर्पाहरु हिजोदेखी टाईटेनिक शैलीमा काम गरिरहेका छन । तर म तल वेस क्याम्प ओर्लने निर्णयमा पुगेको छु ।’
सेभेन समिट ट्रेक्स समेत विभिन्न कम्पनीका ४० बढी आरोही धवलागिरी हिमालको पहिलो आधार शिविरमा पछिल्लो एक सातादेखी अनुकुल मौषमको प्रतिक्षामा बसेका छन । शेर्पाहरुले पहिलो शिविरदेखी माथीसम्मै बाटो र डोरी झुण्डाएका छन ।