बाढीपहिरोमा तीन जनाको मृत्यु, ३१ जना वेपत्ता, ४३ घर पुरिए, उद्धारकर्मी घट्नास्थल पुग्न सकेनन्, पीडितको अवस्था नाजुक

२६ असार २०७७, शुक्रबार १८:४२ मा प्रकाशित (1 वर्ष अघि)
पुनहिल संवाददाता
अविरल भारी वर्षापछि आएको पहिरोमा परि म्याग्दीमा कम्तीमा ३३ जना वेपत्ता भएका छन । बाढीपहिरोले ४३ घर परिएका छन । ३८ घर जोखिममा छन । सदरमुकाम बेनीदेखी करिव ३८–४० किलोमिटर पश्चिम दुर्गम धौलागिरी गाउँपालिका, ६ कल्लनीमा पहिरोमा पुरिएका २ जना शव भेटिएको छ । मृतकको वतन भने नखुलेको प्रमुख जिल्ला अधिकारी ज्ञाननाथ ढकालले बताए । रघुगंगा गाउँपालिका, ६ ठाडाखानीमा ठाडोखोलाले बगाउँदा ललितमान छन्त्याल (५०)को मृत्यु भएको छ । जिल्ला विपद ब्यवस्थापन समितिले दिएको जानकारी अनुसार पहिरोमा पुरिएर धौलागिरी गाउपालिका, ६ मराङको रिख,कल्लेनी,राम्चे,नाम्रुक, कम्दी वस्तीमागरी २१ जना, धौलागिरी गापा, ७ ताकममा ३ जना, मालिका गापा, ७ विमको दुलेमा विष्णु शर्मा (३५) र इच्छा पौडेल (५) समेत ८ जना गरी ३३ जना अझै वेपत्ता छन । धौलागिरी र मालिका गापाकाका बाढीपहिरोमा परी घर गुमाएका, जोखिममा परेका २ सय ४० जना अलपत्र परेका छन । धौलागिरी गापा, ६ मराङको कल्लनीमा पुगेको प्रहरी र स्थानीयले अलपत्र परेकामध्य ७० जनाको उद्धार गरी जनकल्याण माध्यामिक विद्यालयमा पुर्‍याएको छ । पहिरोमा फसेका अन्यको अवस्था शुक्रवार साँझ ६ बजेसम्म खुलेको छैन । पहिरोमा परी घाईते ७ जनाको पनि उद्धार गरी सुरक्षित स्थानमा पुर्‍याई घरेलु उपचारगरी राखिएको छ । ‘पुरै क्षेत्रमा पहिरो धजाधजा परेर पहिरो गएको छ । हामी पनि एउटा टोल (वस्ती)बाट अर्कोमा पुग्न सकेका छैनौं । दिनभर पहिरोमा फसेकाहरुको खोजी गर्दै वित्यो । अहिले त उनीहरुसँग मोवाईट सम्पर्क पनि टुटेको छ’ मालिका गाउँपालिका, ७ विमका वडाध्यक्ष रेशम जुग्जालीले भने, ‘खराव मौषम र पाहिरोले सवै बाटाहरु अवरुद्ध भएकोले खोजी र उद्धारमै समस्या छ ।’ बाढीपहिरोमा उद्धारकालागी सेना, प्रहरी समेतको उद्धार टोली विभिन्न स्थानका पैदलमार्गमा पहिरो पन्छ्याउँदै दरवाङदेखी अघि हिंडेको छ । अझै घट्नास्थल पुगेको छैन । उद्धारकालागी आएको दुई वटा हेलिकोप्टर खराव मौषमको कारण घट्नास्थल पुग्न नसकि फर्केर बेनी स्थित सेनाको ब्यारेकमा ओर्लेको जिल्ला विपद ब्यवस्थापन समितिले जनाएको छ । बाढीपहिरोबाट धौलागिरी गापाको मराङ्गमा २० घर, ताकममा ५ घर र मालिका गाउँपालिका, ७ विममा १० घर पहिरोमा पुरिएका छन । त्यसै मालिका गाउँपालिका, ५ देविस्थानको खारवाङमा एक घर, देविस्थान–ताकम जोड्ने झोलुङ्गे पुल र मगरदाङमा २० किलोवाट क्षमताका लघुजलविधुत आयोजनाको पावरहाउस पुरेका स्थानिय सूर्यमुयी युवा क्वलका अध्यक्ष भकघर्ती मगरले बताए । त्यस्तै रघुगंगा गापा, ८ द्धारीमा ३ घर पुरेको छ । धौलागिरी गाउँपालिका अध्यक्ष थमसरा पुनका अनुसार मराङबाहेक ७ ताकममा पनि बाढीपहिरोले वितण्डा मच्चाएको छ । ताकममा ताकम माध्यामिक विद्यालय, हुलाक कार्यालय, स्वास्थयचौकी भवन समेत सयौं रोपनी धानखेती पुरेको छ । त्यस्तै ५ नम्बर वडा मल्कवाङमा मानवीय क्षति नभएपनि दर्जनबढी पहिरो झरेपछि हेल्थपोष्ट, सामुदायीक भवन, विद्यालय भवनमा ब्यापक क्षति पुऱ्याएको छ । खेतीयोग्य जनिम नष्ट भएको छ । राहुघाट खोलामा आएको बाढीले राहुघाट खोलामा आएकोबाढीले बेनी–जोमसोम सडकको गलेश्वर स्थित राघुघाट खोलामाथीको बेलीव्रिज वगाएको छ । पुलको फाउण्डेसनसहित बगाएपछि बाढी अहिले पिप्लेगलेश्वर वस्ती तर्फ सोझिएको छ । मोटर पुल वगेपछि रघुगंगा, अन्नपूर्ण गाउँपालिका तथा मुस्ताङ जिल्ला अव यातायातबाट पूर्ण विच्छेद भएका छन । रघुगंगा गाउँपालिका अध्यक्ष भवबहादुर भण्डारीका अनुसार रहुघाट खोलामा आएकोबाढीले गाउँपालिकाको ८ नम्बर वडा द्धारीमा तीन घर पुरिएका छन । गलेश्वर मोटरपुलबाढीले बगाएपछि रघुगंगा गापा, ३ पिप्लेगलेश्वर खण्डका २१ घरलाई गलेश्वर मन्दीरको धर्मशालामा लगिएको जिल्ला प्रशासन कार्यालयले जनाएको छ । सिरानका वस्तीमा गएको भिषण बाढीपहिरोपछि म्याग्दी खोलामा आएको बस्तीले तटिय क्षेत्रको वस्तीमा जोखिम बढाएको छ । बाढीले बस्ती तर्फ कटान थालेपछि सदरमुकाम बेनी मंगलाघाटका अस्थाई प्रहरी चौकी समेत ७ परिवारलाई मंगला आमा समुहको भवनमा राखिएको प्रहरीले जनाएको छ । म्याग्दी खोलाको बाढीले मंगला गापा र बेनी नगरपालिका क्षेत्रका तटिय क्षेत्रमा कटान गरेको छ । ‘पहिरोले वस्ती पुरै घेरिएकोले स्थानीय, प्रहरी र सेनाको तीन वटा उद्धारकर्ताको टोली घट्नास्थल पुग्ने प्रयास जारी छ । हामी पनि घट्नास्थल जाँदै छौं’ प्रमुख जिल्ला अधिकारी ज्ञाननाथ ढकालले भने, ‘सवै विवरण स्थानीय जनप्रतिनिधीहरुबाट संकलन गरिएका हुन । प्रहरीले क्षतिको विवरण संकलन गरिसकेको छैन । प्रारम्भीक तथ्याङ्क मात्र हुन ।’