आज:  | Tue, 28, Jun, 2022

झरीमा रुझ्दै गलेश्वरधाममा भक्तजनको भीड, बेनी शिवालयमा पनि घुईचो

९ फाल्गुन २०७६, शुक्रबार १६:४८ मा प्रकाशित (2 बर्ष अघि)
पुनहिल संवाददाता
महाशिवरात्रिको अवसरमा सदरमुकाम बेनीदेखी ३ किलोमिटर उत्तर कालीगण्डकी नदी किनारामा अवस्थित ९ रोपनी क्षेत्रफलमा फैलिएको एउटै ढुङ्गामाथी अवस्थित गलेश्वरधाममा झरीमो रुझ्दै भक्तजनको विहानै देखी घाईचो लाग्यो ।गलेश्वरधाममा महादेवको स्वयं उत्पन्न ज्योर्तिलिङ्गको पुजा/दर्शन गर्न म्याग्दीबाहेक बाग्लुङ, पर्वत, पोखरा, तनहुँसमेतबाट ठूलो संख्यामा भक्तजन आएका थिए । महाशिवरात्रिका दिन भक्तजनले शुद्ध भई शिव मन्दिरमा ‘ॐ नम ः शिवाय’ मन्त्र जप्दै पुजाअर्चना गरी व्रत बस्ने र भगवान शिवको प्रिय वस्तु दुध, धतुरो र वेलपत्र चढाउने गरिन्छ ।गलेश्वरधाममा दिनभर भगवान शिवको पुजाअर्चना र राती भजनकिर्तत सहित चिरन्जिवी दीप प्रज्वलन, धुनी जगाउने तथा भगवानको प्रिय महाप्रसाद ग्रहण गर्ने ब्यवस्था मिलाईएको गलेश्वरधाम क्षेत्र विकास कोषले जनाएको छ ।‘विहानै देखी झरी परेकोले भक्तजनलाई गलेश्वरधाम पुग्न र लाईनमा बसेर पुजाअर्चनाम केही कठिनाई भएपनि एक्कासी विहानै भिड लाग्ने अवस्था भएन । दिनभरी नै भक्तजनको निरन्तर आए । ३० हजारबढी भक्तजनले दर्शन/पुजा गरेको अनुमान गरेका छौं’ गलेश्वरधाम क्षेत्र विकास कोषका सचिव माधव रेग्मीले भने, ‘रात्रि जागरणवसी चार प्रहरको पुजा तथा चिरन्जिवी दीप प्रज्वलन गर्ने भक्तजन साँझसम्मै आउनेक्रम रहन्छ । रात्री पुजाकालागी छुट्टै ब्यवस्था मिलाएका छौं ।’महाशिवरात्रिमा गलेश्वरधाममा भक्तजनले निर्जल व्रत, रात्रि जागरण, चार प्रहरको पुजा, शिवलिङ्गमा दुग्धाभिषेक र शिव महिमा कीर्तन गरी शिवपुजा गरिन्छ । शिवरात्रि पुजामा ब्रतकालमा शिवको ध्यान, पुजन र जप गरिन्छ । शिव फुजा गर्दा इशान मुर्क्तिलाई दुधले, अघोर मुर्तिलाई दहीले, वामदेव मुर्त्तिलाई घिउले, सद्योजात लिँगोद्धव मुर्क्तिलाई महले स्नान गराईन्छ ।बेनी शिवालयमा भक्तजनको घुईचोसदरमुकाम बेनी स्थित बेनीशिवालय मन्दीरमा महाशिवरात्रिको दिन भक्तजनको घाईचो लाग्यो । शिवरात्रिको विहानैदेखी झरी परेपछि गलेश्वर भन्दा नजिकैको शिवालय मन्दीर भगवान शिवको पुजाअर्चना र १ सय ८ शिवलिङ्ग पुजन गर्ने भक्तजनको घुईचो लागेको थियो ।महाशिवरात्रिमा बेनी शिवालय मन्दीरमा पनि निर्जल व्रत, रात्रि जागरण, चार प्रहरको पुजा, शिवलिङ्गमा दुग्धाभिषेक र शिव महिमा कीर्तन गरी शिवफुजा गर्ने कार्यक्रम रहेको बेनीशिवालय संरक्षण समितिका अध्यक्ष वित्रम श्रेष्ठले बताए ।