आज:  | Tue, 05, Jul, 2022

आहा, उसिनेको आलुलाई टिमुरको चटनी

१४ असार २०७६, शनिबार ११:१६ मा प्रकाशित (3 बर्ष अघि)
पुनहिल संवाददाता
म्याग्दी, १४ असार ।संस्कृत भाषामा बटाटा, स्पेनि भाषाको ‘पटाटा’, अँग्रेजीमा ‘पोट्याटो’ हुँदै बहुउपयोगी कन्दमुल नेपालीमा आलु भएको हो ।नेपाली वोलिचालीमा ‘आलु’ शब्दले नकरात्मक अर्थ अर्थात शुन्य परिणाम र ‘आलुखाने’ शब्दले ब्यक्तिलाई अपमानित गर्छ । तर विश्वभर नै सदावहार उपयोग गरिने आलुलाई तरकारीको राजा र जमीन मुनी फल्ने स्याउ समेत भनिन्छ । विश्वका सवै क्षेत्रमा पाईने आलुको ठाउँ र जाति अनुसार आ–आफ्नो शैलीमा आफ्नै प्रकारको स्वाद बनाई उपभोग गरिन्छ ।जुनसुकै मौषम र हावापानीमा फल्ने तथा सवै प्रकारका परिकारमा पनि मिल्न सक्ने गुणले आलुको महत्व झन बढाएको छ । आलुको उच्च पहाडी क्षेत्रमा खाद्यान्न बालीको रुपमा तल्लो पहाड तथा तराईमा तरकारी खेतीको रुपमा लगाईन्छ । धान खेती नहुने म्याग्दीका उपल्लो भेगमा असार, साउन र भदौका तिन महिना मुख्य खाना आलु हो ।आलु पोषणयुक्त र वलबर्द्धक खाद्य पदार्थ मात्र नभै औषधिय गुण समेत हुन्छ । एक सय ग्राम खान योग्य आलुमा २२.९ प्रतिशत कार्वोहाईड्रेड, १.६ प्रतिशत प्रोटिन, ७४.७ प्रतिशत पानी, ०.०१ ग्राम चिल्लो,०.६ ग्राम मिनरल्स, ०.१ प्रतिशत क्याल्सियम, ४० मिलिग्राम भिटामिन ए र ०.७ मिलिग्राम फलाम पाईन्छ ।टिमुर, सिल्टिमुर, हरियो खुर्सानी, लसुन र चुल्ठे अमिलोको चट्नीसंग घ्यू वा तेल राखेर उसिनेको लेकाली आलु खाँदा ज्यादै मिठो हुन्छ । उसिनेको आलुलाई दुधमा मुछेर खाँदा पनि उस्तै मिठो हुन्छ । हिमाली भेगका ग्रामिण भेगमा उसिनेको आलुको दाल, रोटी र तरकारीको रुपमा खाईन्छ । मसिना आलु तावामा भुटेर पनि खाईन्छ । शहरमा आलु चिप्स र जंक फुलको रुपमा प्याकेटका प्रिङ्गल, लेज, कुरकुरे र आलुकै विस्कुट समेत पाईन्छ ।असारमा कृषकलाई भ्याई–नभ्याई छ । वैंशीमा कृषकलाई धान, कोदो खेती लगाउने हतारो भएपनि लेकका कृषकलाई भने मुख्य वाली आलु थन्क्याउने र बेच्न भ्याई नभ्याई छ । खन्न थालेसँगै ब्यापारी हात–हातमा पैसा, वोरा र ढुवानीको साधन ट्याक्टर लिएर खेतवारीमै पुग्न थालेका छन । बारी छेउमै मोटरबाटो पुगेपछि नागी, राम्चे, हिस्तान, घराम्दी, खिवाङ, शिख, चित्रे, स्वाँता समेतका लेकाली वस्तीबाट आलु बोकेका ट्याक्टरको दैनिक लर्को बजार झर्ने गरेका छन ।‘म्याग्दी आलु उत्पादन ठूला शहरमा समेत निर्यात गर्छ । आँकडा अनुसार कृषकले आलु बेचेर अघिल्लो बर्ष ४५ करोड बढी आम्दानी गरेका छन’ कृषी ज्ञान केन्द्रका बागवानी अधिकृत भोजबहादुर थापाले भने, ‘राम्रो मल, विउ, सिंचाईको ब्यवस्था र उन्नत खेती गर्ने हो भने उत्पादन दोब्बर बढी बनाउन सकिन्छ । भैरहेको खेती परम्पारगत प्रणालीमा आधारित छ ।’विषादी रहित तथा स्वादिलो हुने भएकोले बेनी, बाग्लुङ्ग, पोखरा र काठमाण्डौसम्मका शहरमा लेकाली आलुको माग बढेको हो । आलु बेचेर मनग्य आम्दानी हुन थालेपछि बाँझो जग्गामा खेती थालिएको छ । ग्रामिण सडकको पहुँचले आलु उतपादन बढेको छ ।‘अघिल्लो बर्ष आलु बेचें ७५ हजार आम्दानी गरें । गाउँका सवै घरले धेरैथोरै आलु बेच्छन । ब्यापारीहरु हातहातमा पैसा बोकेर बारीमै आलु खरिद गर्न आईपुग्छन । घर पुर्‍याउनु पनि पर्दैन’ राम्चेका कृषक फासबहादुर गर्वुजाले भने, ‘मोटरबाटो आएपछि हिंड्न सुविस्ता मात्र भएको छैन, गाउँमा खेर जाने आलु, तरकारीबाट आम्दानी भएको छ ।’आर्गानिक खाना र वेजोड स्वादको कारण बजारमा लेकाली आलुको माग हृवात्तै बढेपछि आलु बेचेर यहाँका कृषकले मनग्य आम्दानी गर्न थालेका छन् । म्याग्दीको उपल्लो भेगका वस्तीबाट दैनिक सयौं टन आलु सदरमुकाम बेनी, बाग्लुङ्ग र पोखरा लगाएतको शहरमा झर्ने गरेको छ । स्थानियले लेकाली आलु पोखरा, काठमाण्डौ लगाएत शहरमा बस्ने आफन्तकालागी कोसेली पठाउने समेत गरेका छन ।जिल्लाको उत्तरी भेगमा स्थानिय जातबाहेक कर्डिनल जातको आलु खेती बढी गरिन्छ । तल्लो क्षेत्रमा एम.एस ४२–३ र डिजिरे जातका आलु लगाउने गरिन्छ । ढोरपाटन क्षेत्र वरपर भने स्थानिय सेतो र लाम्चो आलुको खेती गरिन्छ । साविकको कृषी कार्यालयका अनुसार जिल्लाको एक हजार पाँच सय ५० हेक्टर क्षेत्रफलमा आलु खेतीबाट १८ हजार २ सय ८१ मेट्रिकटन आलु उत्पादन हुन्छ ।