आज:  | Sun, 03, Jul, 2022

फोटोमा हिमपातपछिको घोडेपानी

९ माघ २०७५, बुधबार ०७:३८ मा प्रकाशित (3 बर्ष अघि)
पुनहिल संवाददाता

पर्यटकिय वस्ती घोडेपानी समेत जिल्लाको उच्च हिमाली क्षेत्रका वस्तीहरुमा परेको बाक्लो हिमपातले जनजिवन प्रभावित भएको छ । हिउ खेल्न पाउँदा पर्यटक रमाएका छन ।

बाक्लो हिमपातले पर्यटकिय क्ष्ँेत्र घोडेपानीमा पैदल आवत जावत बन्द भएको छ । हिमपातले जिल्लाको लुला¨, मुदी, कुईने, स्वाता, चित्रे, घोडेपानी लागएतका वस्ती सेताम्मे भएका छन ।

जिल्लाको उपल्लो क्षेत्रमा हिमपात भएकोले तल्लो क्षेत्रमा भने अत्याधिक चिसो बढेको छ । लामो खडेरीपछि हिमपातले कृषक भने खुशी छन् ।

‘घोडेपानीमा करिव ६ इन्च हिउ“ जमेको छ । पदमार्ग बाक्लो हिउ“ले ढाकिएकोले पर्यटक होटलमै थुनिएका छन’ पर्यटन ब्यवसायी चित्र पुनले भने, ‘अधिक चिसोले पाईमा पानी जमेकोले खानेपानी अवरुद्ध छ ।’

हिमपात पछि अधिक चिसोले पाईपमा जमेपछि घोडेपानीका कम्तीमा ३० वटा पर्यटक होटल, रेष्टुरेन्टहरुमा वितरण गरिएको खानेपानी अधिक चिसोले पाईप भित्र जमेपछि अवरुद्ध भएको हो । घोडेपानीको देउराली क्ष्ँेत्रमा वितरण गरिएको खानेपानी २ किमी परको दरी मुहानबाट ल्याईएको पानी जम्ने गरेको हो ।

‘अधिक चिसोले पाईप भित्रै पानी जम्दा घोडेपानीमा खानेपानी आपूर्ति वन्द छ । पर्यटक÷पाहुनालाई समेत पानी पु¥याउन झन समस्या भएको छ’ पर्यटन ब्यवसायी तारा पुनले भनिन्, ‘सवैलाई स“धै पानी पु¥याउन टाढाका मुहानबाट पानी ल्याएका छौं । चिसो बढेपछि पानी जम्ने गरेको छ । हिउमा झन समस्या हुन्छ ।’

मुहानमै पानी जम्दै तल घरका ट्याड्ढीसम्मको पानी जम्ने गरेको छ । मुहानदेखी रिर्जव ट्याड्ढीसम्मको मेन पाईपमा पनि पानी जमेकोले पाईप फुट्ने समस्या देखिएको छ । रिजर्व ट्याड्ढीदेखी घरघर पु¥याइएको वितरण पाईपमा पानीको मात्रा र बहाव कम हुदा चिसोले पुरै जम्ने गर्छ ।

त्यसैगरी हिमपातबाट धौलागिरी गाउपालिका, १ गुर्जा गाउ अर्को वस्तीबाट पूर्ण विच्छेद भएको छ । ‘टुप्पीदेखि माथी ठाउ छैन, गुर्जादेखी माथी गाउ छैन’ उखानबाट परिचित गुर्जा पैदल तथा संञ्चार दुवै रुपमा सम्पर्क विहिन भएको धौलागिरी गाउपालिकाले जनाएको छ ।

जिल्लाको सवै भन्दा टाढाको यो गाउ गुर्जा छन्त्याल जातीको सवैभन्दा ठुलो वस्ती हो । समुद्र सतहबाट ३ हजार २ सय २० मिटर उचाईमा अवस्थित गुर्जा गाउको वार्षिक औसत तापक्रम ८ डिग्री सेल्सियस मात्र रहन्छ । एक सय ५२ घरपरिवारले बसोबास गर्ने गुर्जा गाउ छन्त्याल जीवन, सभ्यता र संस्कृति हेर्ने सानो आखी झ्याल पनि हो ।

हिमालपारीको जिल्ला मुस्ताभर बाक्लो हिमपात भएको छ । मुस्ता¨को मुक्तिनाथ समेत उपल्लो भेगमा बाक्लो हिमपातले वल्लोपल्लो घर गर्न समेत कठिन भएको छ । एक्याप जोमसोमका आनन्न सुवेदीका अनुसार बाक्लो हिमपातले घरबाहिर निक्लन समेत समस्या भएको छ । चिसोले चर्पीको पानी जमेकोले दिशापिसावमा समेत समस्या छ ।

फोटो सौजन्य ः चित्र पुन र तारा पुन घोडेपानी ।